Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Artykuły >> Odmiany barwne

Odmiany barwne

Classic

Terminem tym określa się gekony lamparcie o ubarwieniu naturalnym (dzikim), nie noszącym cech żadnej mutacji genetycznej. Charakterystyczne ubarwienie to tło w odcieniu bladożółtym i liczne, drobne plamki w kolorze czarnym lub czarnobrązowym, rozmieszczone na głowie, tułowiu, ogonie oraz łapach. Ogon posiada często jaśniejsze tło w porównaniu do reszty ciała, na grzbiecie znajdują się też jaśniejsze, szarawe plamy. Zdarzają się osobniki o barwach bardziej lub mniej intensywnych, a także osobniki o gęściej rozmieszczonych plamkach.

 

High Yellow

High Yellow - jest to linia kolorystyczna bardzo podobna do Classic. Charakteryzuje się jednolitym tłem o intensywnie żółtej barwie, a także zredukowaną ilością czarnych lub czarnobrązowych plamek w obrębie tułowia w porównaniu do typowego ubarwienia dzikiego. U świeżo wyklutych gekonów tej odmiany charakterystyczne są jednolicie ubarwione, żółte łapy.

Kolor oczu: ciemny - Oko u odmiany HY (fot. M. Łabędzka)  Wzór: tło żółte (jasne lub intensywne), z mniejszą niż u Classica Dorosły osobnik (fot. M. Łabędzka)



Osobniki o tych cechach zostały wyhodowane w drodze selektywnego rozmnażania gekonów, posiadających pożądane cechy - w tym przypadku intensywnie żółte tło w ubarwieniu. Początkowo gekony High Yellow były jedynymi dostępnymi na rynku, obok osobników odmiany Classic. Pierwsze osobniki tego typu pojawiły się ok. 1972 r. w Stanach Zjednoczonych.

 

Mack Snow & Mack Super Snow

Pochodzenie: pierwsze osobniki tej odmiany zostały wyhodowane przez Johna i Amy Mack z hodowli "Reptiles by Mack". Natknęli się oni na świeżo wyklute młode, których ubarwienie było jaśniejsze niż u młodych odmiany Classic. W następnym sezonie rozrodczym John i Amy skrzyżowali odmiennie ubarwione osobniki między sobą, uzyskując w efekcie młode typu: Mack Super Snow, Mack Snow oraz Classic.

Klasyfikacja: Gekony Mack Snow posiadają kilka cech, różniących je od odmiany Classic. Kiedy są jeszcze młode, na ich ciałach widoczne są białe, a nie żółte paski. Większość osobników po osiągnięciu dorosłości zmienia ubarwienie z białego na bardzo blady odcień żółtego.

Istnieje jeszcze jedna ważna cecha gekonów odmiany Mack Snow. W przypadku innych odmian, zwykle możliwe jest uzyskanie gekonów płci męskiej lub żeńskiej dzięki inkubowaniu jaj w odpowiedniej temperaturze. W przypadku osobników Mack Snow, zasada ta nie funkcjonuje tak konsekwentnie, jak u reszty.

Gekony odmiany Mack Snow krzyżowane z osobnikami Mack Snow mają możliwość dania potomstwa Mack Super Snow. Ich genetyka zostanie omówiona nieco dalej. Gekony odmiany Mack Super Snow po wykluciu wydają się mieć odcień lekko fioletowy lub srebrzysty. Kiedy dorastają, ich barwy zmieniają się - tułów staje się biały, a czarne plamy na nim widoczne są drobne i dość równomiernie rozmieszczone. Gekony te posiadają też dwoje całkowicie czarnych oczu (mutacja Eclipse).

Genetyka: Początkowo uważano, że cechy Mack Snow są kodominujące. Po przeprowadzeniu dalszych obserwacji wydaje się jednak, że są one niekompletnie dominujące. Istnieją trzy różne formy, możliwe do uzyskania po połączeniu osobników Mack Snow - są to: Mack Snow, Mack Super Snow oraz odmiana dziko ubarwiona. Mack Super Snow są homozygotami, Mack Snow są heterozygotami. Odmiana dziko ubarwiona nie posiada genów determinujących cechy Mack Snow i jest praktycznie identyczna z osobnikami typu Classic.

Możliwe kombinacje genetyczne:

Mack Snow x Mack Snow - 25 % Mack Super Snow, 50 % Mack Snow, 25 % Classic
Mack Snow x Classic - 50 % Mack Snow, 50 % odmiana dziko ubarwiona
Mack Super Snow x Classic - 100 % Mack Snow
Mack Super Snow x Mack Snow - 50 % Mack Super Snow, 50 % Mack Snow
Mack Super Snow x Mack Super Snow - 100 % Mack Super Snow

Krzyżówki Mack Snow: Obecnie wiele różnych hodowli prowadzi projekty z udziałem osobników Mack Snow, krzyżujące je i uzyskując w efekcie różne odmiany oraz nowe kombinacje genetyczne. Na przykład Alberto Cadolini z hodowli "A&M Geckos" i Ron Tremper skrzyżowali gekony Mack Snow z osobnikami R.A.P.T.O.R., uzyskując - jak nazwał je Ron Tremper - osobniki nowej linii Super R.A.P.T.O.R. Charakteryzowały się one całkowicie białym ubarwieniem i mutacją Red Eyes.

Albey z hodowli "Albey's Too Cool Reptiles" próbował wzmocnić linię genetyczną Mack Snow, rozmnażając z osobnikami tej odmiany odpowiednio wyselekcjonowane samice z podgatunku Eublepharis macularius fasciolatus. Uzyskał w ten sposób młode Mack Snow / Fasciolatus. Porównując te osobniki ze "zwykłymi" młodymi odmiany Mack Snow, można zauważyć, że Fasciolatusy mają dłuższe ogony i są generalnie większe.

Kelli Hammack z hodowli "Hiss" skrzyżowała osobniki Mack Snow z nową odmianą opracowaną przez Marka Bella - z Enigmą. Skrzyżowała także gekony odmiany Mack Snow Enigma z osobnikami Bell Albino, uzyskując osobniki Mack Snow Enigma z mutacją Red Eyes.

Paul Sage z hodowli "Paul Sage Reptiles" skrzyżował swoje osobniki Mack Snow z gekonami Murphy Patternless oraz z Rainwater Albino. Jako młode, gekony Mack Snow Patternless wyglądały jak zwyczajne Patternless, ale w ich ubarwieniu widać było więcej białego pigmentu zamiast żółtego. W miarę jak dorastały, widać było, że posiadają więcej białej barwy niż normalne osobniki Murphy Patternless.

Pat Kline z hodowli "Luxorious Leopards" pracuje nad skrzyżowaniem osobników Mack Snow z Bell Albino oraz odmianą Blizzard. Na razie uzyskał gekony Super Snow Bell oraz Super Snow Blizzard. Osobniki Super Snow Bell wyglądają jak Mack Super Snow, ale nie posiadają czarnego pigmentu. Posiadają całkowicie czerwone oczy i białe ubarwienie z różowawymi pasami. Osobniki Super Snow Blizzard wyglądają jak Blizzardy pokryte szronem, posiadają też całkowicie czarne oczy.

 

Enigma

MS Enigma Zdj.: Snowstorm

 

 

Hybino

 

SHTCTB

 

Tangerine Tremper Albino

   

 

Opracowanie Saillemia

Źrodła informacji:

leopardgeckowiki.com