Typowe i nietypowe zachowania
Niektóre gekony lamparcie wydają się zachowywać dość nietypowo, kiedy porównuje się je z innymi osobnikami tego gatunku. Czasem takie dziwne nawyki podopiecznych mogą wzbudzać zaniepokojenie u właściciela.
Jak dotąd, nie przeprowadzono chyba specjalistycznych badań nad przyczynami takich nietypowych zachowań. Przyjmuje się, że gady są raczej nieskomplikowane pod pewnymi względami - nie bawią się, nie wykazują złośliwości, nie cieszą się z powrotu właściciela. Tym bardziej ciekawe są zachowania, które wydają się nie pasować do tego schematu - a które mają źródło gdzieś w nieznanych nam zakamarkach gadziego mózgu.
1. Sen
Gekony przesypiają sporą część doby i najczęściej robią to w ulubionej kryjówce, w której panuje akurat odpowiednia temperatura i w której czują się bezpiecznie. Jednak część gadów woli zapadać w drzemkę w takich miejscach, jak miska z wodą lub z jedzeniem - nawet, jeśli znajduje się na widoku, a owady karmowe pełzają między łapami.
Niektóre gekony mają większe wymagania i szukają sypialni, w której będą mogły oprzeć sobie o coś głowę, np. o krawędź miski, fragment korzenia lub nawet odpowiednio ukształtowany występ ścianki. Inne potrafią zasnąć bezpośrednio na ściance - a jeśli wierzyć pewnemu użytkownikowi forum - co najmniej jedna jaszczurka wpadła na pomysł, by zasypiać, obejmując swoją kryjówkę łapami (jako kryjówka służyła tekturowa rurka).
Śpiący gekon. Autor: M. Łabędzka
Śpiące gekony. Autor: M. Łabędzka
Wiele radości może dostarczyć opiekunowi obserwacja pozycji, w jakich śpi gekon. Normą są łapki powyciągane we wszystkich kierunkach, często ułożone równo wzdłuż tułowia (spanie "na torpedę", jak kiedyś określił to jakiś właściciel). Zdarzają się jaszczurki, które podczas snu zwijają się w kłębek lub przewieszają przez krawędź miski - generalnie, gekon wydaje się mieć zdolność do zaśnięcia w każdej pozycji i na każdym podłożu, jeśli uzna to za stosowne.
Pozycja w czasie snu. Autor: M. Łabędzka
Z tego, co wiadomo - gekony, jak inne gady, nie miewają snów, ponieważ ich mózgi nie są na tyle mocno rozwinięte. Niemniej potrafią spać bardzo czujnie i jeśli coś się dzieje w otoczeniu, otwierają jedno oko lub obserwują okolicę spod przymkniętych powiek. Jeśli uznają, że to nic poważnego, śpią dalej - ewentualnie odwracają się w drugą stronę, by nie widzieć rozpraszającego je ruchu. Zdarzają się jednak osobniki, które wydają się spokojnie spać nawet w sytuacji, gdy ktoś krząta się koło terrarium i hałasuje odkurzaczem.
Ciekawostka: tak jak zostało wspomniane, gekony nie miewają snów. Jednak spotkałam się u nich z zachowaniem, które można by tłumaczyć m. in. właśnie snami. Kilka razy zauważyłam następującą sytuację: gekon smaczni śpi, cisza w pokoju, brak jakiegokolwiek ruchu, który mógłby go zaniepokoić i przestraszyć. Nagle gekon zrywa się, intensywnie oblizuje (jak po posiłku), po czym biegnie do miski, zjada jednego mącznika, w te pędy wraca na miejsce i kładzie się - jak gdyby nigdy nic - z powrotem spać. Inna sytuacja - z drugim gekonem - była podobna. Nic nie mogło przestraszyć jaszczurki (to raczej ona mnie przestraszyła). Gekon śpi na półce, zrywa się, zbiega na wariata z półki, obiega terrarium, wraca w to samo miejsce i kładzie się spać.
2. Jedzenie
Niektóre jaszczurki są bardzo przywiązane do swoich nawyków żywieniowych i nie zmieniają ich łatwo. Często próba zmiany diety gekona kończy się tym, że zwierzę musi porządnie zgłodnieć, zanim ruszy nowy pokarm. Niektóre zwlekają z tym nawet miesiąc.
Są gekony, które ignorują pokarm, jeśli nie zostanie podany w odpowiednich okolicznościach. Przykładem może być samica, która nie polowała, jeśli nie podano jej mącznika pod nos, koniecznie w jej ulubionej kryjówce. Mogła natknąć się na owada w innym miejscu w terrarium i kompletnie go zignorować, ale jeśli pojawiał się przy kryjówce, natychmiast reagowała.
Trudne bywa też przekonanie jaszczurki do przyjmowania pokarmu z miski. Pół biedy, jeśli go tylko ignoruje - ale co najmniej jeden osobnik posunął się o krok dalej. Gekon ten, jak tylko zobaczył mączniki wrzucone do miski, obserwował je jakiś czas, a potem zadzierał ogon i załatwiał na nich swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli zastał miskę pustą, zostawiał odchody w kąciku terrarium, jak zawsze.
Innym przykładem może być jaszczurka, która również nie chciała jeść z miski. Jeśli była głodna, to podchodziła do miski, opierała się o nią łapkę i w takiej pozycji czekała, zerkając raz po raz to na właścicielkę, to na mączniki w misce. Jeśli przez dłuższy czas właścicielka nie reagowała - odchodziła i wracała za ok. godzinę, powtarzając rytuał. Właścicielka musiała wyjmować miskę, wkładać w jej miejsce serwetkę i na nią podawać karmówkę. Wówczas gekon ochoczo zjadał pokarm. Próby przegłodzenia gekona nie dawały rezultatu i tak już pozostało.
Jestem głodna, haloo! Autor: M. Łabędzka
Uczta na serwetce. Autor: M. Łabędzka
Podczas polowania niektóre jaszczurki wykazują naprawdę duże zaangażowanie - przyglądają się owadowi, szybko poruszają ogonem, przyjmują pozycję bojową i atakują. Są też jednak osobniki, które chwytają wolno poruszające się owady jakby od niechcenia, czekając nieraz, aż podpełzną bliżej. Zdarza się, że gekon nie trafia w ofiarę i potem ponawia atak - ale nie zawsze. Czasem po prostu odwraca głowę, mruży oczy i po takiej "porażce" zniechęca się i na jakiś czas traci zainteresowanie jedzeniem.
Osobną kategorią są nawyki żywieniowe, których nijak nie da się zaklasyfikować. Na forum amerykańskim znalazłam opis gekonicy, zabierającej mączniki z miski i zanoszącej je do pojemnika z wodą. Jaszczurka po prostu przenosiła je do wody i topiła, nie zjadając ich przy tym.
3. Wydawanie dźwięków
To bardzo indywidualna sprawa. Gekony lamparcie są raczej ciche i wydają ostrzejsze dźwięki, kiedy są mocno zestresowane lub kiedy generalnie coś im bardzo nie pasuje. Czasem objawiają swoje zdolności wokalne w nieoczekiwanych okolicznościach - miałam samicę, która wymagała podawania witamin z palca (inaczej nie chciała ich przyjmować). Całe życie była zupełnie cicha, toteż doznałam szoku, kiedy przy kolejnej próbie ubrudzenia jej pyszczka witaminami usłyszałam szczeknięcie - z rodzaju "daj mi wreszcie spokój"!
Inny właściciel opisywał kiedyś przypadek gekonicy, która jako jedyna ze stadka była prawdziwą krzykaczką i potrafiła urządzać koncert za każdym razem, kiedy odsuwało się szybę terrarium. Niektóre gekony ograniczają wyrażanie niezadowolenia do cichego, sykliwego "cmokania" pod nosem.
Jaszczurki potrafią też kichać, a także wydawać dźwięki interpretowane czasem jako kaszel. Nie zawsze ma to związek z chorobą - wydaje się, że pewne osobniki po prostu od czasu do czasu tak mają i nie trzeba się tym przejmować. Inną sprawą jest czkawka - lepiej zwrócić na nią baczniejszą uwagę i sprawdzić, czy nie trwa zbyt długo i nie jest objawem lekkiego zakrztuszenia pokarmem.
Zdarza się, że jaszczurki mogą też miewać tzw. gazy, a towarzyszący im dźwięk przypomina gwizd (często porównywany do gwizdu ptaka). Czasami trudno rozszyfrować, co to za dźwięk, jednak często towarzyszy temu podniesienie przez gekona ogona i silne skręcenie ciała w 'znak zapytania' - które szczególnie u młodszych osobników wygląda czasami drastycznie (jakby gekona coś bolało). Z wiekiem takie skręcanie ciała staje się mniej zauważalne lub zanika całkowicie.
4. Ciekawość świata
Gekony lamparcie są jaszczurkami bardzo ciekawskimi. Bardzo lubią obserwować swoje otoczenie i potrafią godzinami wpatrywać się w jeden punkt - bądź osobę, która przebywa w okolicy terrarium.
Obserwacja. Autor: M. Łabędzka
Ciekawość. Autor: M. Łabędzka
Często jaszczurki przebywają również przy wentylacji i drzwiczkach terrarium niejednokrotnie drapiąc zawzięcie pazurkami. Wbrew przekonaniom początkujących hodowców gekony lamparcie nie chcą w ten sposób przekazać nam informacji typu „Weź mnie na ręce i poprzytulaj, bo jestem samotny” a raczej „Może uda mi się 'nawiać'”. Czasami mam wrażenie, że jeśli gekony nie śpią i nie jedzą to ciągle kombinują jak uciec i poznać resztę świata.
Jeden z hodowców zauważył również, że jego gekony interesuje przesuwający się obraz na ekranie telewizora. Często widuje swoje jaszczurki wpatrzone w ekran, jednak gdy wyłączy się urządzenie - tracą zainteresowanie.
Gekon wpatrzony w TV. Autor: M. Łabędzka
Ciekawostka: Jeden z ww. gekonów wyraźnie interesuje się konkretnymi obrazami, np. meczami piłki nożnej, które odbywają się na zielonej murawie (może chodzi o stymulujący, zielony kolor, lub o poruszających się piłkarzy?). Gekon, jak tylko zauważy taki obraz, usadawia się na półce, z której widać cały ekran i siedzi tak, wpatrując się w niego aż do końca programu. Zdarzyło się, że gdy uciekł z terrarium, został znaleziony od razu tylko dlatego, że w TV leciał mecz - właściciel znalazł gekona metr przed telewizorem, wpatrzonego w ekran.
5. Inne zachowania
Niektóre gekony od czasu do czasu chodzą po terrarium i ocierają się o elementy wystroju, choć nie jest to pora wylinki. Zdarza się, że podnoszą się wysoko na łapach lub przeciwnie, kładą płasko na brzuchu i zaczynają powoli wachlować ogonem. Takie zachowanie może sygnalizować, że gekona coś zaniepokoiło - czasem chce on pokazać w ten sposób, że to jego terytorium i nie życzy sobie na nim intruzów. Jednak obserwuje się takie nawyki zarówno u gekonów żyjących w stadkach, jak i trzymanych pojedyńczo.
Gekony lamparcie załatwiają swoje potrzeby zawsze w tych samych miejscach, czasem sprawiających trochę kłopotów sprzątającemu właścicielowi (kratka wentylacyjna, trudno dostępny zakamarek ścianki). Niektóre osobniki jednak bardzo nie lubią brudzić w swoim terrarium i chętniej załatwiają się poza nim, kiedy opiekun wypuszcza je np. na spacer po biurku. Pewien właściciel opisywał przypadek jaszczurki, która tak długo potrafiła się wiercić, drapać w szybę i kopać w podłożu, dopóki nie została wyjęta poza terrarium. Tam dopiero załatwiała się i potem była już spokojna.
Zdarzają się jaszczurki z zadatkami na znakomitych kopaczy. Zwykle grzebanie w podłożu jest charakterystyczne dla ciężarnych samic, które szukają miejsca na złożenie jaj. Niektóre gekony potrafią jednak bez konkretnego powodu przekopać w ciągu nocy całe terrarium, przewracając przy tym elementy wystroju i przesuwając kryjówki. Czasem takie nagminne kopanie sygnalizuje, że gekonowi nie podoba się jego otoczenie - niektóre jaszczurki robią taką rewolucję po przeniesieniu do pojemnika zastępczego.
Informacje zebrała i opracowała: Ewa Wielocha ("Saillemia"), Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")