Karmówka
Rodzaje karmówki | Karmówka z odłowu | Zwiększenie wartości odżywczych karmówki
1. Rodzaje karmówki
W ramach wyboru karmówki dla naszych podopiecznych mamy spore pole do popisu. Ważne jest, aby dieta gekona była urozmaicona i oparta była na kilku rodzajach karmówki.
Uwaga: Podawany pokarm nie powinien być większy niż głowa gekona.
Gekonom lamparcim możemy zaserwować:
Świerszcze (Gryllidae)
Bardzo odżywczy, ruchliwy (skoczny) pokarm dla gekonów. Gatunki świerszczy najpopularniejsze jako karmówka to:
Nazwa polska/łacińska/wielkość
- świerszcz domowy (Acheta domesticus) 1,5- 2,5cm
- świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus) ok.2cm
- świerszcz kubański (Gryllus assimilis) 2,5-3cm
- świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus) ok.3cm
Dla gekonów lamparcich najlepszym wyborem będzie świerszcz bananowy lub domowy (są miękkie i skoczne co pobudza zmysły u gekonów ,a do tego mają najlepsze wartości odżywcze).
Uwaga: gekony nie przepadają za świerszczami śródziemnomorskimi. Do tego świerszcze te lubią podryzać ‘mięsko’ i zdarzały się przypadki, że podgryzały jaszczurki. Dlatego należy na nie uważać i nie zostawiać ich w terrarium, gdy gekon ich nie zje.
Porada: niezjedzone owady przed nocą powinno się wyjąć z terrarium, gdyż może się zdarzyć że zgłodniawszy będą chciały skosztować naszych pupili.
Hodowla świerszczy: Przeczytaj więcej
Wartości odżywcze: Przeczytaj więcej
Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)
Gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych. Gekonom podajemy ich larwy.
Bez wątpienia najbardziej popularny pokarm dla gekonów lamparcich (szczególnie w większych hodowlach), bezproblemowy w utrzymaniu, a do tego tani. W celu zwiększenia wartości odżywczych larwy karmimy cienkimi plasterkami jabłka i marchewki, można dosypywać też płatków proteinowych dla rybek.
Mączniki po dokarmieniu owocami i warzywami są pełnowartościowym pokarmem dla gekonów.
Hodowla mącznika: Przeczytaj więciej
Wartości odżywcze mącznika młynarka: Przeczytaj więciej
Uwaga: Mówimy mącznik! Nie mączniak jak robi to wiele osób. Mączniak to grzyb, a mącznik to owad ;)
Karaczany (Blattariae)
Są dość ruchliwym pokarmem (biegają), lecz nie są tak popularne w hodowli gekonów jak mączniki czy świerszcze.
Bardzo ciekawym urozmaiceniem diety gekona może być karaczan zielony, który umie latać. Gekony będą mieć rozrywkę w postaci pogoni za sprawnie uciekającym jedzeniem.
Opisy gatunków: Przeczytaj więciej
Szarańcza
Najczęściej można dostać szarańcze wędrowną lub pustynną.
Są to duże owady osiągające nawet 9-10cm, dlatego nadają się dla dorosłych osobników (należy podawać owady mniejsze, z dużą szaranćzą gekon moze sobie nie poradzić)
Opisy hodowli: Przeczytaj więciej i więciej
Drewnojady (Zophobas morio)
Są to chrząszcze z rodziny czarnuchowatych (tak jak mącznik). Gekonom można podać larwy tego owada, lecz niepowinny stanowic podstawy diety, ponieważ zawierają dużo chityny i tłuszczu.
Uwaga: Duża ilość chityny może powodować zaczopowanie gekona. Dodatkowo tego wielu hodowców dla bezpieczeństwa (gekona) przed podaniem drewnojada gekonowi miażdży larwie aparat gębowy (larwy te posiadaja dość mocny aparat gębowy i teoretycznie może on stanowić zagrożenie dla gekona - nie ma co ryzykować nawet jesli prawdopodobieństwo uszkodzenia gekona od wewnątrz jest minimalne).
Porada: Aby zminimalizować niebezpieczeństwo zaczopowania nalezy podawać jaszczurkom larwy świeżo po wylince, lub w przypadku osobników z twardym pancerzykiem podać np 1 owada dziennie (a nie np. 3-4) i dokarmić gekona np świerszczami.
Do tego gekony spożywające zbyt często i w dużej ilości drewnojady mogą cierpieć na otłuszczenie, które zwiększa podatność na choroby.
Opis hodowli: Przeczytaj więciej
Oseski mysie
Dorosłym gekonom można podać oseska mysiego, lecz rzadko (max. 1 na miesiąc).
Najlepiej, gdyby osesek był mrożony (wcześniej ogrzany)/martwy, ponieważ gekony brutalnie traktują większe zdobycze (w tym oseski). Jednak nie wszystkie gekony chcą jeść martwe oseski, a niektóre w ogóle ich nie tkną (nawet żywych).
Porada: Oseska zalecana się podać samicom przed okresem rozrodczym w celu wzmocnienia ich.
Larwy barciaka większego (Galleria mellonella) zwany popularnie molem woskowym.
Ze względu na ilość tłuszczu jaką posiadają, nie zaleca się stosowania ich jako podstawę diety.
Larwy mola woskowego są traktowane przez większość gekonów lamparcich jako przysmak, dlatego często wykorzystuje się je w celu rozkarmienia niejadków, lub wychudzonych gekonów.
Uwaga: W związku z tym ze gekony bardzo się do przyzwyczajają do tej karmówki, mogą potem odmawiać innego pożywienia, stąd okres takiego rozkarmiania powinien być w miarę możliwości krótki i najlepiej, aby był urozmaicony inną karmówką np. ruchliwymi świerszczami (np. próby podawania na zmianę ww karmówek).
KATEGORYCZNiE NIE PODAJEMY:
Absolutnie nie podajemy gekonom Pinek (larwy much) są groźne dla gekonów i karmienie nimi może mieć nieprzyjemny skutek. Larwy te potrafia przetrwać łuższy okres w środowisku beztlenowym, co przy ew złym pogryzieniu przez gekona może się skończyć dla niego tragicznie.
2. Karmówka z odłowu
Temat karkówki z odłowu tzw. planktonu łąkowego zawsze powodowała burzliwe decyzje.
Przede wszystkim karmiąc planktonem łąkowym trzeba mieć swiadomość dwóch rzeczy:
- Wysokiego ryzyka zwiazanego z obecnością pasożytów w ww. karmówce.
- Aby takie owady były zupełnie nieskażone cywilizacją, musiałyby być łapane na terenie oddalonym od cywilizacji oraz pól uprawnych, na których stosowane są różnego rodzaju opryski, więc nawet spora odległość od miasta nie gwarantuje zdrowego planktonu.
UWAGA: Jeśli decydujemy się na ten rodzaj karmówki - obowiazkowo powinno się przeprowadzać dość często (np raz na 2 miesiące i po zakończeniu sezonu 'łąkowego' ) badania kału gekona na obecność pasożytów.
W przypadku wykrycia pasożytów nalezy odrobaczyć wszystkie gekony !!!!
Zwolennicy karmienia planktonem łąkowym wspominają o dużo większych wartościach odrzywczych ww. Jednak w przypadku karmówki hodowlanej bardzo łatwo jest większyć jej wartości odzywcze przed skarmieniem, o czym można przeczytać w kolejnym podrozdziale.
Dlatego kazdy z hodowców musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy karmówka z odłowu jest faktycznie dużo lepsza i tańsza (patrz ew. koszty badań kału i odrobaczania wszystkich jaszczurek, które posiadasz, koszty dezynfekcji terrarium).
3. Zwiększenie wartości odżywczych karmówki
Chcąc zapewnić naszym podopiecznym dodatkowe wartości odżywcze oraz witaminy należy pamiętać również o właściwym karmieniu zwierząt karmowych.
Na kilka godzin przed skarmieniem podajemy karmówce świeże warzywa i owoce (np. marchewkę, jabłko, skórkę z ogórka), płatki zbożowe, można tez podać proteinowe dla rybek.
Dzięki temu karmówka będzie bogatsza w wartości odżywcze, a co za tym idzie nasze gekony będą w lepszej kondycji
Pamieajmy, ze do tego dochodzi jeszcze obowiązkowa suplementacja witamin i wapnia. Tak postępując możemy być pewni ze nasi podopieczni dostają to, co najlepsze.
Informacje zebrali i opracowali:Tofik_25, uzupełnienie Magda Łabędzka (CinnamonGirl)