Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-04-13 11:12
Szybki start >> Kupujemy gekona lamparciego

Kupujemy gekona lamparciego


[Gdzie kupujemy | Koszta utrzymania | Samiczka czy samiec | Wiek kupowanego gekona | Szybka ocena kondycji | Minimum niezbędnego wyposażenia | Transport gekona| Wiek, wielkość i waga gekona - kolejny gekon w terrarium | Kwarantanna]

 

... bo koleżanka/kolega ma takiego fajnego zwierzaka, bo zakochałam/łem się od pierwszego wejrzenia w tych kolorowych gadzinkach, bo chcę zacząć przygodę z terrarystyką, mam już jednego ale jest 'samotny' (one zawsze mają taki wyraz twarzy ;)) - przyczyn zakupu jest wiele.

O ile jest to kolejny zakup wiemy już 'co i jak' ale jeśli zaczynamy przygodę z tym gatunkiem warto rozpocząć ją dobrze. Raz ze względu na dobro zwierzaka, dwa żeby nie zniechęcić się, gdy pojawią się problemy nie zawsze zależne od nas. Dlatego jeśli nie masz czasu na zajmowanie się nowym nabytkiem - zrezygnuj z kupowania gekona lamparciego. Gekony lamparcie nie są zabawką, ani nowoczesnym elementem wystroju pomieszczenia. Gekon jak pies, czy kot potrzebuje naszego czasu, trzeba go karmić, podawać suplementy sprzątać terrarium.

 


PIERWSZY OSOBNIK

1. Zapoznajemy się z gatunkiem, czyli lektura obowiązkowa

Tutaj mamy spore pole do popisu, a ci którzy lubią się dobrze przygotować do nowych obowiązków poczują się jak ryba w wodzie czytając i analizując poniższe pozycje:

Warto przed zakupem zapoznać się z warunkami hodowli, wymaganiami oraz wszystko przygotować na przyjęcie nowego mieszkańca a dopiero potem kupować zwierzę.

2. Gdzie kupujemy

Możliwości jest wiele:

  • Giełdy terrarystyczne - obecnie na terenie Polski organizowane są min. w miastach: Katowice (Świętochłowice), Poznań, Rybnik, Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Ruda Śląska oraz kilku innych miastach. Patrz: Polskie giełdy.

    W mojej opinii najlepsze miejsce do zakupu gekona. Mamy spory wybór, można porównać oferowane osobniki od różnych hodowców, ceny są konkurencyjne a przy okazji można zakupić wszelkie rzeczy niezbędne do rozpoczęcia hodowli gekona lamparciego. Jakie o tym w dziale Szybki start z gekonem lamparcim.
  • Zakup od hodowcy - jeśli decydujemy się na tą opcje warto kupować od znanego hodowcy, lub osoby która ma dobre opinie jako hodowca gekonów lamparcich. Tu z pomocą przyjdzie forum - wskazówki odnośnie zakupów: Giełda oraz forumową giełda: Oferty.

    Pamiętaj - nie kupuj 'kota w worku' i zawsze proś o aktualne zdjęcie.
  • Zakup na allegro - to taka losowa zabawa. Raz się trafi zdrowy osobnik, a raz chodzące nieszczęście. Tutaj tez warto skorzystać z poradnika kupującego Poradnik kupującego

  • Zakup w sklepie zoologicznym - chyba najbardziej kontrowersyjne rozwiązanie. Teoretycznie powinno być to rozwiązanie najlepsze - w końcu to sklep ze zwierzętami, pracują tam ludzie którzy powinni o nich sporo wiedzieć. Niestety często wiedza sprzedawców sklepów zoologicznych o zwierzętach egzotycznych jest godna pożałowania, a same zwierzęta są zaniedbane, z licznymi chorobami i niejednokrotnie ich cena jest kilkakrotnie wyższa niż są one warte. 

    Jeśli jednak decydujemy się na to rozwiązanie warto wcześniej poczytać o tym jak wygląda zdrowy osobnik, pooglądać zdjęcia na internecie i posiadając taką wiedzę dokonywać zakupu. Przy czym będąc już w sklepie zoologicznym warto przyjrzeć się warunkom w jakich trzymany jest gekon. Należy zwrócić uwagę, czy jest czysto, czy odchody są sprzątane, jeśli jednak jakieś wypatrzymy to jak wyglądają - czy nie ma w nich piachu, czy są 'zdrowe' czyli zbite i ciemnobrązowe/czarne (luźne i zielonkawe odchody są zwykle objawem pasożytów, a piach w kale jest zwykle objawem niedoboru suplementów, które to gekon próbuje uzupełnić poprzez zjadanie piachu), czy w terrarium znajdują się miseczki z wodą, suplementami (witaminami, sepią), czy w terrarium nie leży martwa karmówka, która może być źródłem chorób. Taka obserwacja dużo nam powie o gekonie, czy dbano o niego, miał dostęp do niezbędnych suplementów, czy nie jest chory.

PORADY: Jeżeli mamy taką możliwość dobrze jest oddać do analizy weterynaryjnej odchody kupionego gekona i w razie konieczności odrobaczyć go. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupów z niepewnego źródła.

3. Koszy utrzymania gekona lamparciego

Na wstępie należy zaznaczyć, że terrarystyka nie jest tanim hobby, choćby ze względu na konieczność ogrzewania terrariów ok. 12h/dobę.

Poniżej przedstawione zostały orientacyjne koszta hodowli gekona lamparciego:

Terrarium i niezbędne wyposażenie
Terrarium

W zależności od wielkości i materiałów, z których zostało wykonane

od 80zł

Ścianka wykonana samodzielnie ze styropianu, pokryta atlasem plus 40-50zł
Podłoże od 5zł
3 miseczki od 2zł/szt (plastikowe)
Urządzenia grzewcze

Koszta w zalezności  od tego na co się zdecydujemy

od 4 zł (cena zwykłej żarówki lustrzanki) do kilkudziesięciu złotych

Jaszczurka
Gekon lamparci

W zależności od odmmiany i wieku gekona

od 50zł

Utrzymanie gekona
Prąd Kalkulator energii elektrycznej http://wieszjak.pl/kalkulatory/22,kalkulator-kosztow-energii.htm
Witaminy dla gadów od 13zł/rok (dla 1-2 gekonów lamparciego)
Wapń od 1,5zł za sepię
Karmówka (koszt miesieczny)

Koszt zależny od rodzaju karmówki, apetytu gekona, miejsca zakupu karmówki oraz ilości kupowanej karmówki

od 3zł (50ml mączników) – 20zł (dieta urozmaicona mącznik, świerszcz, karaczan, mol woskowy)

UWAGA: Ceny karmówki są bardzo różnorodne i zależą od miejsca gdzie ją kupujemy oraz ilości (im większy jednorazowy zakup tym zwykle taniej – rzadko dotyczy sklepów, gdzie zwykle karmówka sprzedawana jest na sztuki).

Przykładowo na giełdzie terrarystycznej/forumowa giełda/allegro można dostać 100-150szt świerszczy za 10zł, natomiast ceny w sklepie zoologicznym za 1 świerszcza potrafią dochodzić do 70groszy (co daje 70zł/100sztuk)

 

4. Samiczka czy samiec

Kupując gekona warto zastanowić się nad płcią. Jest to o tyle istotne, że nie można razem trzymać dwóch samców (gekony są zwierzętami o silnym instynkcie terytorialnym i samce potrafią być wobec siebie agresywne) oraz nie zaleca się trzymania parki - samicy z samcem (ochoczy samiec może jedną samiczkę zamęczyć swoimi zalotami). Dlatego jeśli jesteśmy pewni, że na jednym gekonie się skończy wówczas płeć jest obojętna. Niestety większość z nas miało takie założenia, które prędzej, czy później biorą w łeb i kupujemy kolejnego gekona. W takim przypadku bezpieczniej jest kupić samiczkę, gdyż później dokupujemy kolejną samiczkę. W przypadku posiadania samca wypadałoby kupić potem minimum 2 samice, aby uniknąć ew. problemów z zalotami. 

Problemem jest to, iż do 3 miesiąca życia gekona mogą wystąpić problemy z określeniem płci i wtedy musimy zdać się na słowo 'hodowcy'. Niestety mimo dobrych chęci hodowcy i wszelkich okoliczności wskazujących na daną płeć (określona temperatura inkubacji jaj) zdarzają się niespodzianki i to częściej niż by się wydawało ;) 

Poniżej zdjęcia samicy i samca, które pomogą w określeniu płci gekona: 

(zdjęcia do seksowania) - do uzupełnienia

5. Wiek kupowanego gekona

Jeśli jesteś początkującym hodowcą i jest to twój pierwszy gekon najlepiej kupić gekona dorosłego lub podrostka - mającego więcej niż 4 miesiące (mierzące przynajmniej 12-15cm)
Nie zalecam kupowania przez początkujących kilkudniowych, czy kilkutygodniowych maluchów.

Dlaczego? Maluchy są dużo bardziej wymagające i wrażliwe, a ewentualne popełnienie błędów hodowlanych wynikających z niewiedzy będzie mieć dużo poważniejsze skutki niż w przypadku osobnika dorosłego, czy choćby podrostka.

Dlatego uważam, że wybór 4-6 miesięcznego gekona da radość początkującemu hodowcy, który będzie mógł obserwować jak jego pupil rośnie, przybiera na wadze przy równoczesnej 'większej odporności na ewentualne błędy hodowlane'. Kolejną zaletą takiego wyboru jest fakt, iż zwykle w tym wieku można już określić płeć gekona, a co za tym idzie wiemy co kupujemy ;)

6. Szybka ocena kondycji kupowanego gekona

Gekony lamparcie w ogonie gromadzą zapasy. Dlatego logicznym jest, że im ogonek grubszy tym gekon lepiej odżywiony a co za tym idzie w lepszej formie i zapewnie ma dobry apetyt. Przez skórę nie powinny odznaczać się kręgosłup oraz żebra a skóra na nim nie powinna 'wisieć'. Wychudzone jak ołówki ogonki zwykle nie wróżą nic dobrego a często są wynikiem długotrwałej choroby gekona, dlatego lepiej takiego osobnika nie kupować nawet jeśli jest to 'okazja cenowa'. 
Gekony powinny też być ruchliwe i pewnie utrzymywać na nogach.

Poniżej zdjęcia zdrowych gekonów:

5 miesięczny gekon odmiany Hybino. Autor: M. Łabędzka



Dorosły gekon odmiany  High Yellow. Autor: M. Łabędzka


Poniżej gekon z zaawansowaną krzywicą, ubytkami palców (będące wynikiem źle przechodzonej wylinki w wyniku niedoborów suplementów), gekon posiada zregenerowany ogon po autotomii 

Gekon z krzywicą. Autor:D. Szuma


Przed zakupem gekona należy dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń skóry, ran, czy pozostałości starej wylinki na ciele. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego łapki, sprawdzić, czy wszystkie paluszki zakończone są pazurkami oraz, czy nie zalegają na nich pozostałości starej zmatowiałej wylinki. Z tych miejsc gekonowi zawsze najtrudniej ściągnąć wylinkę a jej pozostałości są bolesne dla gekona, powodują martwicę tkanki (paluszki są wtedy nieładnie sczerniałe). W konsekwencji takie paluszki odpadają.

Łapki gekona należy również oglądnąć pod kątem ewentualnej choroby jaką jest krzywica spowodowana niedoborem wapnia (gekonowi nie była dostarczana wymagania ilość odpowiednich suplementów). Krzywicy nie da się cofnąć, a jej zatrzymanie wymaga sporo czasu i wytrwałości. Więcej o krzywicy można przeczytać w rozdziale poświęconym chorobom.

7. Minimum niezbędnego wyposażenia od zaraz

Trzeba mieć świadomość, że na kupnie samego gekona się nie kończy. Już na starcie potrzebujemy pojemnik/terrarium, niezbędne wyposażenie a przede wszystkim karmówkę oraz SUPLEMENTY, czyli witaminy dla gadów z witaminą D3 oraz sepię/wapń. Bez nich gekon szybko nabawi się chorób, których nie da się wyleczyć a jedynie zatrzymać. Szerszy opis, tego co należy kupić 'na już' gdy rozpoczynamy przygodę z gekonem lamparcim w następnym rozdziale Szybki start z gekonem lamparcim.

8. Transport kupionego gekona

Kupionego gekona najlepiej włożyć do niewielkiego pojemniczka wyłożonego ręcznikami papierowymi, przypadku niższych temperatur dobrze się sprawdza pojemnik wykonany ze styropianu (izoluje od zimna). Pojemnik taki można też włożyć pod kurtkę, czy do plecaka w którym będzie butelka z cieplą wodą. Ważne aby gekon nie zmarzł. Jeśli mamy taką możliwość wybierzmy się po gekona samochodem. Transport bardzo stresuje zwierzę, dlatego im szybciej tym lepiej.

 

KOLEJNE OSOBNIKI

Kupując kolejnego gekona lamparciego postępujemy tak, jak przy kupnie pierwszego z tym, że dobieramy odpowiednią płeć oraz stosujemy się do kilku dodatkowych zasad.

9. Wiek, wielkość i waga gekona, czyli kolejny gekon w terrarium

Zasadą jest, że w jednym terrarium można łączyć gekony podobne wielkościowo i wagowo.

Wynika to z faktu ustalania hierarchii i w przypadku dużych różnicy pomiędzy gekonami, ten mniejszy może zostać zdominowany, czego konsekwencją może być nękanie mniejszego osobnika, niedopuszczanie do jedzenia, przeganianie a w skrajnych sytuacjach podgryzanie skutkujące urazami ciała, czy odrzuceniem ogona. Więcej o łączeniu gekonów można przeczytać w rozdziale... (Łączenie gekonów).

Istotne znaczenie też ma wiek gekona w przypadku, gdy posiadamy już samca i dokupujemy do niego samice (minimum 2).

Trzeba pamiętać, iż samce łączymy z dorosłymi samicami dojrzałymi płciowo o odpowiedniej wadze (samica, która ma mieć kontakt z samcem musi mieć minimum rok i ważyć powyżej 50-55gram).

Samce dojrzewają szybciej niż samice a dopuszczenie samca do 'niegotowej' na rozmnażanie samicy może mieć przykre konsekwencje począwszy od problemów zdrowotnych (krzywica, poważne problemy kostne, niebezpieczna utrata wagi, wycieńczenie organizmu) a skończywszy w ekstremalnych sytuacjach na śmierci samicy podczas składania jaj.

10. Kwarantanna - czyli cierpliwość popłaca

Kupując kolejnego osobnika należy pamiętać o KWARANTANNIE, czyli umieszczeniu nowego gekona lamparciego w osobnym terrarium/pojemniku przejściowym (Patrz: Terrarium przejściowe) na okres minimum miesiąca (zaleca się 2 miesiące).

Dlaczego jest ona niezbędna? W ciągu okresu kwarantanny jesteśmy w stanie obserwować gekona i wykryć ewentualne choroby np. takie jak pasożyty.

Gekony z sklepów zoologicznych szczególnie powinny być poddawane kwarantannie, gdyż w sklepach jest duża wymiana zwierząt ,a terraria nie zawsze są sprzątane i odkażane przed wprowadzeniem nowych osobników.

Szczególnie, gdy mamy pod opieką więcej niż jednego gekona (grupę hodowlaną) po każdorazowym kontakcie z nowym osobnikiem poddanym kwarantannie (oraz jego otoczeniem) należy bezwzględnie pamiętać o dokładnym umyciu rąk i używanych narzędzi. Takie środki ostrożności pozwolą ograniczyć do minimum możliwość przeniesienia chorób na zdrowe zwierzęta.

W miarę możliwości odchody gekona powinny być poddane analizie parazytologicznej w celu wykluczenia pasożytów wewnętrznych. Na podstawie wyników (jeśli dały wynik pozytywny) gekony należy odrobaczyć przez odpowiedniego specjalistę.

W przypadku nie zastosowania kwarantanny i połączenia od razu chorego osobnika ze zdrowymi następuje zarażenie już posiadanych przez nas gekonów oraz skażenie terrarium docelowego (skażenie go od razu pociąga za sobą konieczność kilkakrotnej dezynfekcji, nieraz bardzo kłopotliwej, a niejednokrotnie wymusza na konieczność wyrzucenia całego wystroju i wykonanie nowego).

Dla dobra gekonów pamiętajmy o kwarantannie!

 

Informacje zebrała i opracowała: Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")